Press "Enter" to skip to content

Kárpitozás útmutató kezdőknek

Kárpitozásra több okból lehet szükség, pl. kiszakadt a fotel vagy kanapé huzatja, elengedett a kárpitozás ragasztása, kikopott a festés, eltört vagy kiáll egy rugó stb. Bár minden bútor egyedi és eltérő bánásmódot igényel, azonban bizonyos alapvető lépések mindegyik esetében ugyanazok. Lássuk, hogyan zajlik a bútorfelújítás menete a gyakorlatban!

Előzetes állapotfelmérés

Mindenekelőtt szükséges felmérni a felújítani kívánt bútor állapotát. Enélkül ugyanis nem fogjuk tudni pontosan megállapítani a felújítás mértékét. Teljesen mindegy, hogy a kárpitozás Budapesten és környékén vagy egy vidéki kisvárosban történik szakember vagy hobbi renovátor kezei által – ezt a műveletet mindenkinek el kell végezni a minőségi munkához. A legnagyobb kárpitoscégek egyébként még csak ajánlatot sem adnak, amíg előzetesen meg nem vizsgálták az adott bútort. Az alábbiakban egy komplex bútorfelújítás lépéseit tárgyaljuk.

Bontási munkálatok

Az előzetes állapotfelmérés után kezdetét vehetik a bontási munkálatok. Ennek során egészen a bútor vázáig el kell távolítani teljesen a kárpitozást.

Váz megerősítése

A fából készült vázat (modernebb bútoroknál előfordulhat fém- vagy egyéb anyag) a statikai pontjain megerősítjük. Ez azt jelenti, hogy az egészet szétszereljük, majd újra összerakjuk, a bútor fontos részeit pedig megragasztjuk.

Hevederezés

A hevederezés gyakorlatilag a kárpitozás alapozásának tekinthető, és többféle módszere létezik. A folyamat során az erős és vastag vászonszalagok stabil keresztfonatát készítjük el.

Shoppolás

Ezen művelet a különböző tömőanyagok – pl. szivacs, vatta, lószőr stb. – formázására és elhelyezésére utal. Az anyagot több rétegben elterítjük, majd rávarrjuk az alapra. A széleket élvarrással rögzítjük, ezt követően pedig beborítjuk vászonszövettel – ez utóbbira fog rákerülni a tényleges bútorszövet.

Behúzás

Ezt nevezhetjük a hivatalos kárpitozásnak, vagyis amikor a bútort beborítjuk a választott szövettel. Ráfeszítjük a huzatot a berendezési tárgyra, majd alaposan rögzítjük.

Dekorálás

Ide sorolhatók – főleg antik bútoroknál – az egyes díszítőelemek cseréje, javítása, pl. díszszögek pótlása, díszzsinórozás, mélyfűzés és így tovább. Ez utóbbi a legnehezebb eljárás, amelyhez már kimondott szakértelem szükséges.