Press "Enter" to skip to content

Lassú felszívódású szénhidrát: miért cseréld le a gyors szénhidrátokat?

A szénhidrátok között megkülönböztethetünk gyors és lassú felszívódású szénhidrátokat. Ezeket egyébként egyszerű és összetett szénhidrátoknak is szoktuk nevezni. Míg a gyors felszívódású szénhidrátok gyorsan eltelítenek, cserébe azonban gyorsan is megemésztődnek, ezáltal nem táplálnak annyira, mint a lassú felszívódású szénhidrátok. A lassú szénhidrátok sokkal hasznosabbak, épp ezért életmódtanácsadók, diabetológusok is ezt ajánlják pácienseiknek fogyasztsára. De miért előnyösek a lassú CH-k? Milyen fajta lassú szénhidrátokat érdemes fogyaasztani? Cikkünkből megtudhatja!

Lassú felszívódású szénhidrát: miért érdemes ilyet fogyasztani?

A lassú felszívódású szénhidrát több pozitív hatással is van az életmódra. Ha étrendünkben a gyors szénhidrátokat (fehér lisztből készült tészta, kristálycukor, péksütemények, édességek, cukros és szénsavas üdítőitalok) lecseréljük lassú szénhidrátokra, akkor nemcsak könnyebben megszabadulunk az esetlegesen felszedett plusz kilóktól, de mindennapjainkban is számos előnyös hatása van.

A lassú felszívódású szénhidrátok nagy előnye, hogy elfogyasztásuk után a testet egyenletesen látják el energiával. A folyamat eredménye a kiegyenlített vércukorszint, tehát a lassú CH-k nem emelik meg kiugróan a vércukorszintet, és a szervezetnek sem kell egyszerre rengeteg inzulint termelnie. A lassú felszívódású szénhidrátok általában alacsonyabb vagy közepes glikémiés index-szel rendelkeznek.

lassú felszívódású szénhidrát

Milyen lassú felszívódású szénhidrátokat érdemes az étrendbe iktatni?

A gabonafélék közül az árpa, küles, quinoa, bulgur és a hajdina is remekül alkalmazhatók például burgonyapüré vagy fehér rizs helyett. A péksütemények nagy részéről sajnos le kell mondani, de kenyérből vagy kifliből lehet fogyasztani teljes kiőrlésűt vagy rozs verziót. Egyes hüvelyesek és a legtöbb zöldség mind lassú felszívódású szénhidrátokat tartalmaznak. Például a csicseriborsó, zöldbab remek köretek is lehetnek, valamint alkalmazhatók úgynevezett volumen-ételekként is. Ha például valamiből keveset szabad csak ennünk, akkor egy nagy marék zöldséggel kitölthetjük a helyet a gyomrunkban, így nem maradunk éhesek.

Amire vigyázni kell, azok a gyümölcsök: a magas cukortartalmú gyümölcsök, mint a banán vagy a görögdinnye nem igen illeszhetők be, ellenben az áfonya, ribiszke vagy épp a citrusfélék tökéletesek.