Press "Enter" to skip to content

Mikre figyeljünk, amikor ügyvédet választunk?

Csak Magyarországon jelenleg több, mint 12 ezer ügyvéd praktizál napjainkban, és akkor még nem is számoltuk az ügyvédjelölteket. Nem is csoda tehát, hogy a laikusok könnyen zavarba jönnek, amikor jogi ügyükkel szakembert keresnek. Az ügyvédek nagy számából adódóan ráadásul igencsak felhígult a szakma, így még nehezebb megtalálni a számunkra tökéletes ügyvédet.

Az ismerősünk ügyvédje nem biztos, hogy nekünk is jó lesz

Dr. Andirkó Balázs ügyvéd, a debreceni Dr. Andirkó Ügyvédi Iroda megalapítója szerint a jogi szakember hozzá nem értése mellett az is hozzájárul a nem ideális ügyvédválasztáshoz az is, hogy az ügyfelek nem szentelnek elég figyelmet a kérdésnek. Sokan ugyanis lehorgonyoznak az első ügyvéd mellett, akit megtalálnak az interneten, netán egy ismerős ajánlotta. Azonban egy jogi szakember egyáltalán nem biztos, hogy a mi ügyünkkel kapcsolatban is ugyanolyan hatékonyan fog tudni eljárni, mint mondjuk a szomszéd válóperes ügyvédje. Dr. Andirkó Balázs azt javasolja, hogy ne pusztán megbízható és szimpatikus ügyvédet keressünk, hanem olyat, aki ezek mellett remekül ért az adott jogi területhez is. Véleménye szerint egy professzionális jogi szakember nem is vállal el minden megbízást, miután tisztában van a korlátaival.

Megbízási szerződés: kössünk vagy ne kössünk?

Ha megtaláltuk a számunkra ideális ügyvédet és alkalmazzuk, Dr. Andirkó Balázs szerint érdemes mind a munkát, mind pedig a munkadíjat írásba foglalni egy megbízási szerződés keretében. A jogi szakember dönthet úgy, hogy előre kéri juttatását vagy annak egy részét, ha viszont az ő hibájából nem képes befejezni az ügyet, úgy kötelező elszámolással fog tartozni ügyfelének. A szerződés bármikor felbontható az ügymenet bármelyik részében, amely 15 napig érvényes az elállás napjától. Ennek köszönhetően az ügyfél is megnyugodhat, miután így biztosan nem fogja semmilyen kár érni bizonyos határidőknek – például a fellebbezésnek – az ügyvéd hibájából adódó elmulasztása miatt.