Press "Enter" to skip to content

Műanyag újrahasznosítás: ezt érdemes tudni róla!

Az újrahasznosítás napról napra fontosabb téma a társadalmunknak. Nem véletlen, hisz a növekvő fogyasztói berendezkedés kellemetlen mellékhatása az egyre több szemét keletkezése. Ahhoz, hogy ne város méretű szeméttelepek alakuljanak ki a következő évtizedekben, rengeteget kell tennünk az újrahasznosítás érdekében. Így az a legjobb, ha mind a hétköznapi emberek, mind a vállalkozások tisztába vannak az újrahasznosítással kapcsolatos fontosabb információkkal.

A szemétbe kerülő tárgyak jó része műanyagból készült. A nem szelektált műanyag szemét hatalmas problémát jelent hosszútávon, mivel nem lebomló anyag. Hosszú évtizedeken, évszázadokon át velünk maradnak az eldobható egyszerhasználatos termékek. A műanyagot nem tudjuk száműzni az életünkből, de nem is mindenhol kell: bizonyos típusokat újra lehet hasznosítani, van amit egyszerűbben és jobban, van amit kevésbé.

Újrahasznosítható műanyagok

PET

A polietilén-tereftalát, rövidített nevén a PET-tel szinte mindenki találkozott már. A hétköznapi ásványvizes, üditős palackok is ebbe a kategóriába tartoznak. A PET műanyagok gyűjtése és újrahasznosítása kifejezetten egyszerű, az újrahasznosítási folyamatba fektetett energia is megéri. Ámbár nem kell elfelejteni azt, hogy az ilyen könnyedén eldobható műanyag termékeket, mint pl. a palackok is, sajnos gyakran a kommunális szemét között végzik. Tehát különösen érdemes odafigyelni a hétköznapokban is, hogy ezen termékek a megfelelő helyre kerüljenek használat után.

HD-PE

A magas sűrűségű polietilén (HD-PE) szintén gyakran előforduló típus. Elsősorban csomagolások és használati tárgyak készítésére használják pl. keményebb falú flakonok esetében: tisztítószerek. Tárgyak esetében pedig pl. tárolóládák és konténerek is ebből készülnek.

LD-PE

Az LD-PE a PET-hez hasonlóan szintén népszerű az újrahasznosítható műanyagok típusai sorában. A kifejezés alacsony sűrűségű polietilén rövidítése, egyszer használatos műanyagokat jelenti lényegében. Sajnálatosan gyakran kommunális szemétbe végződő nejlonzacskók, reklámszatyrok, fóliák, élelmiszercsomagolások készülnek ebből. Bizonyos esetekben pedig egyenesen lehetetlen ezen műanyagtermékek újrahasznosítása használatuk során keletkezett szennyeződésből kifolyólag pl. élelmiszer csomagolások esetében.

PP

A PP, teljes nevén polipropilén elsősorban az élelmiszeriparban van jelen, pl. joghurt, vajas, tejfölös dobozok formájában. A PP-t gyakran alkalmazzák a nem újrahasznosítható a PVC helyett.

Az újrahasznosítás nem csak a hétköznapi emberek, hanem a cégek felelőssége is

Az újrahasznosítást népszerűsítő kampányokból gyakran kihagyják, de a jobb eredmények elérése érdekében nem csak a fogyasztóknak, hanem a cégeknek is fontos lépéseket kell tenniük. Ha befolyásunk van egy cég logisztikai vezetésében, igyekezzünk ne csak a profitra koncentrálni, hanem a környezettudatos megoldásokat is keresni. Raktározás esetében pl. ilyen lehet a HD-PE műanyagládák és konténerek, amik 100%-ban újrahasznosíthatók!